SHANDA CONSULT

NEWS

از سرگیری پوشش بیمه‌ هرمس برای همکاری با ایران

Published on: 21/06/2016

از سرگیری پوشش بیمه‌ هرمس برای همکاری با ایران

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که با پرداخت بدهی ایران به بیمه دولتی هرمس، مانع پوشش بیمه‌ای پروژه‌های مشترک و صادرات به این کشور برطرف شد. سفیر ایران در آلمان می‌گوید این کار از ابتدای تیرماه انجام می‌شود.

 

دولت آلمان بار دیگر پروژه‌های اقتصادی و بازرگانی شرکت‌های آلمانی با ایران را بیمه می‌کند. با اعلام رسمی این خبر توسط وزارت اقتصاد آلمان، انتظار می‌رود عادی‌سازی روابط شرکت‌ها و تولیدکنندگان آلمانی با ایران شتاب بگیرد. خبرگزاری آلمان، دوشنبه (۲۰ ژوئن/ ۳۱ خرداد) گزارش داد که تسویه حساب ایران با بیمه هرمس، راه احیای روابط تجاری با این کشور را هموار کرده است.

germanyreadytoresumehermes

پوشش بیمه‌ای هرمس به‌نوعی تضمین‌کننده سرمایه‌گذاری شرکت‌های آلمانی در همکاری با کشورهای خارجی به ویژه در زمینه صادرات است. با این بیمه، دولت آلمان زیان احتمالی از عدم انجام تعهدات طرف مقابل این شرکت‌ها را جبران می‌کند.


پرداخت بدهی ایران به آلمان

بدهی ایران به بیمه هرمس حدود ۵۰۰ میلیون یورو گزارش شده است. علی ماجدی، سفیر ایران در برلین به خبرگزاری صدا و سیما گفت: «تقریبا اکثر بدهی‌ها پرداخت شد و هم‌چنین توافق کردیم تا بخش کمی از این بدهی که مربوط به کشتیرانی است به صورت اقساط پرداخت شود.»


زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم‌مقام آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، برقراری دوباره پوشش بیمه‌ای هرمس را "گام مهم دیگری" در جهت احیای روابط اقتصادی ایران و آلمان توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری آلمان او خاطر نشان کرد که همراه با ضمانت سرمایه‌گذاری و ضمانت تسهیلات بانکی، تمام ابزارهای تضمینی دولت قابل استفاده شده‌اند.


پیام مثبت به موسسه‌های مالی غرب

به گفته‌ی فولکر ترایر، رئیس تجارت خارجی اتاق بازرگانی و صنایع آلمان برقراری مجدد بیمه هرمس "پیام خوبی" است برای موسسه‌های مالی غربی مبنی بر این که تامین منابع مالی همکاری اقتصادی با ایران دوباره امکان‌پذیر شده است.


سفیر ایران در آلمان درباره روند حل مشکلات با بیمه هرمس گفته است: «مذاکرات با بیمه هرمس به کمک بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها تقریبا از ۹ ماه پیش آغاز شد. در مذاکراتی که روز جمعه هفته گذشته با حضور نماینده بانک مرکزی که در برلین حضور دارد، انجام شد موضوع بیمه صادراتی هرمس به طور کامل حل شد و از اول تیر ماه این شرکت آماده خواهد بود تا برای پروژه‌های ایران پوشش بیمه‌ای صادر کند.»


ماجدی، دوشنبه ۳۱ خرداد گفت: «با ورود بیمه هرمس که پروژه‌ها و کالاهای صادراتی به ایران را پوشش می‌دهد بانک‌های بزرگ تشویق خواهند شد که فعالیت‌ها و ایجاد تسهیلات برای پروژه‌های ایران را به حالت عادی درآید.»


منبع: صدای آلمان
 

رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان:
کاهش رتبه ریسک سرمایه گذاری در ایران

«مهم ترین و ارزشمندترین خبری که می توانست در میان بحث های بانکی و اعتباری پساتحریم منتشر شود همین خبر برقراری بیمه هرمس برای مبادلات ایران و آلمان است. هرمس معتبرترین بیمه شناخته شده برای پوشش اعتبارات میان دو کشور می باشد و لذا برقراری این بیمه مهم ترین اتفاق در حوزه بانکی و اعتباری پس از لغو تحریم هاست.»


امید یراقی، رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در ادامه افزود: کشورهای دیگر در سطح جهان نیز بیمه هرمس را به عنوان یکی از مهم ترین و معتبرترین بیمه ها می شناسند و لذا روابط تجاری و بانکی ایران و آلمان برای کشورهای دیگر هم از این بعد حائز اهمیت است.


کاهش رتبه ریسک سرمایه گذاری در ایران

وی در ادامه گفت: اتفاق مهم و بسیار خوب دیگر در این رابطه کاهش رتبه ریسک سرمایه گذاری در ایران در پی انتشار خبر برقراری بیمه هرمس است. براساس اعلام یک مقام آگاه به محض انتشار خبر برقراری بیمه هرمس و از فردا رتبه ریسک سرمایه گذاری در ایران از 7 به 5 کاهش خواهد یافت.


کاهش هزینه های بیمه ای

یراقی افزود: اهمیت بالای کاهش رتبه ریسک سرمایه گذاری در ایران از آنجاست که این توافق هزینه های بیمه ای را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. بانک های معدودی که در این مدت با ایران وارد مبادلات شده بودند هزینه های بالایی را برای پوشش بیمه ای طلب می کردند؛ این ارقام که تا 3 درصد هم ثبت شده هزینه مبادلات تجاری و اعتباری را افزایش داده است.


رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان تشریح کرد: ورود هرمس به حوزه مبادلاتی ایران و کاهش رتبه ریسک سرمایه گذاری علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های مبادلاتی در مجموع موجب سهولت مبادلات اعتباری و بانکی کشور خواهد شد؛ به همین دلیل است که این خبر مهم ترین خبر حوزه اعتباری و بانکی پسابرجام شمرده می شود.


وی افزود: مشکلات ایران با سیستم بانک های اروپایی در حال تعدیل و کاهش است. طی تماس تلفنی که هفته جاری با رئیس هیات مدیره بانک ایران و اروپا داشتیم به این موضوع اشاره شد و مطرح شد که تاکنون از حدود 5.5 میلیارد یورو اعتبارات ورودی و خروجی از طریق بانک EIH  با ایران، تنها 60 میلیون یورو برگشت خورده است که این رقم در مقایسه با حجم 5.5 میلیارد یورویی رقم  قابل توجهی نیست.


یراقی همچنین گفت: هنوز بانک های زیادی در آلمان هستند که  بصورت موردی و سلیقه ای اقدام به انتخاب طرف مبادله می نمایند. دویچه بانک آلمان که یکی از معتبرترین بانکهای این کشور است اعلام نموده، مبالغی که از منشاء ایران و از طریق بانک EIH مبادله می شوند را برای مشتریان قدیمی تر خود بصورت کامل می پذیرد.


رییس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در پایان با ابراز امیدواری از نتایج مثبت برقراری بیمه هرمس گفت: برقراری روابط هرمس با ایران مجدداً از تیرماه اجرایی خواهد شد و این موضوع می تواند مقطع ورودی بانک های مهم و معتبر جهانی به عرصه مبادلات با ایران باشد.


منبع: AHK Iran/اگزیم نیوز